האם כדאי לסרס או לעקר?

התשובה הקצרה היא כן ולא.

סירוס או עיקור הוא נושא שכל בעלי הכלבים מכירים.

יש המון דעות בנושא, לכן אני רוצה להסביר קצת על היתרונות והחסרונות.

בעיות התנהגות

הרבה אנשים חושבים שאם הם יסרסו או יעקרו את הכלבים שלהם הם פשוט יעלימו את בעיות ההתנהגות של כלביהם.

האמת היא שזה לא בהכרח נכון.

לא בטוח שסירוס או עיקור לא יפתור בעיות כמו אגרסיביות לבני אדם או כלבים אחרים, לרוב ההתנהגות הזאת נובעת מפחד, שמירה או אי חשיפה.

לא בטוח שסירוס או עיקור יעזרו לתקשורת עם כלבים אחרים, כלב מסורס הוא לא יוצר תחרות על נקבות עם זכרים אחרים ולכן הוא לא מאיים עליהם, אבל הבעיה שלנו היא שאנחנו מגדלים אצלנו בבית כלב שרוצה לשמור על הטריטוריה שלו וגם לשכנים שלנו יש כלבים שרוצים לשמור על הטריטוריה שלהם ואנחנו יוצרים ריבוי טריטוריות חופפות על שטח קטן מאוד וזה מה שיוצר תחרות.

לא בטוח שסירוס או עיקור יפתור בעיות כמו "אוננות" (מצב שבו כלבים מטפסים על חפץ, בן אדם או כלב אחר ו"מאוננים" עליו) מכיוון שחוץ מדחף מיני הם יכולים לעשות את זה כדרך משחק או כדי להראות כמה הם דומיננטיים.

סירוס הכלב יוריד את רמה האנרגיה של הכלב שלכם ומעודף אנרגיה מתפתחות הרבה בעיות התנהגות.

תסכול מיני

הרבה אנשים (בעיקר גברים) לא רוצים לסרס את הכלב שלהם מהפחד שהוא כבר לא יהיה "גבר".

מצד שני הם לא דואגים שלכלב שלהם יהיו הזדמנויות לפרוק את כל התסכול המיני שלהם (זיווג), ומעדיפים לתת לו לחיות עם תסכול מצטבר מבלי אפשרות לפרוק אותו למשך כל חייהם.

תהליך הסירוס לא גורם לכלב להיות פחות גבר, ולפני שאתם מחליטים לא לסרס את הכלב שלכם, תחשבו איך זה לחיות עם הדחף הזה בלי שום דרך לממש אותו.

מניעת התרבות

כמו בכל העולם, גם אצלנו בארץ יש יותר מדי כלבים.

עיקור או סירוס מפחית את אוכלוסיית הכלבים ומונע התרבות מיותרת של כלבים שבסופו של דבר יורדמו.

לכן אם יש לכם כלב/ה שמסוגלים לצאת מביתכם ללא ידיעתכם, חובתכם לסרס/לעקר כדי לא לגרום להריון לא מתוכנן.

אם הכלב/ה שלכם נמצאים בתוך ביתכם ותחת השגחתכם כל הזמן אין סיבה שתדאגו מהתרבות לא מתוכננת ולכן לא צריך לסרס/לעקר מהסיבה הזאת.

אם בכל זאת אתם מתכננים לזווג את הכלב/ה שלכם תוודאו שיש לכם תכנית מסודרת לגבי הגורים(אתם צריכים לדאוג שלכל גור יהיה בית).

האם סירוס/עיקור מתאים לכל הכלבים?

בהחלט לא.

מן הסתם אם אתם רוצים גורים מהכלב/ה שלכם התהליך הזה לא מתאים, אבל גם לכלבים שצריכים לשמור על רמת אנרגיה גבוהה התהליך הזה לא מתאים (כלבים שעושים אג'ילטי, תחרויות משיכה, תחרויות קפיצה וכו') מכיוון שאחרי הסירוס רמת האנרגיה של הכלב יורדת.

לסיכום:

השאלה אם לסרס או לא תלויה בכם, אבל כולנו אחראיים להקטנת אוכלוסיית הכלבים בארץ ולכן אם אתם לא מסוגלים למנוע מהכלב/ה שלכם להזדווג כדאי שתסרסו/תעקרו.


מידע לבעלי כלבים
פוסטים אחרונים
ארכיון